Ona je ta naše planeta tedy ještě pořád modrá, ale jako by ji zachvátilo nějaké zelené šílenství. Rozbuškou bylo sedmnáctileté švédské děvče, které díky své zarputilosti a patřičné skvěle organizované PR probudilo zájem o ekologii.

               Přiznám se, že nejsem, na rozdíl například od mého syna, žádný velký fanoušek Grety Thunberg. Její řeč před Spojenými národy v New Yorku mi šla hodně proti srsti a způsob, jakým ji přednesla, zanechal pachuť nacvičeného vzteku. Ale dobrá, pokud šlo o to předat poselství, pak se jí to podařilo. Teď by se měla stáhnout. Pokud nechce sdílet osud Johanky z Arku. Kdyby Johanka po vítězství u Orleánsu nebo nejpozději po korunovaci Karla VI. odešla zpět do rodné vesnice, nic by se jí nestalo – ovšem bez mučednické koruny by zřejmě nebyla tak slavná, jak je. Greta ž svoji bitvu u Orleánsu vybojovala. Stala se symbolem, je vidět že jí to samotné vadí, už několikrát se musela při diskusních pořadech ohradit, proti jí přisuzovaným výrokům ale tuhle lavinu nezastaví. Bude se na ni odvolávat kdekdo, zejména fanatici, kterým dojdou argumenty.  

               Stále není zodpovězena otázka, nakolik je oteplování planety přirozeným procesem (v jedenáctém století bylo například tepleji než dnes) a nakolik se na něm podílí člověk. Problémem není ani tak samotné oteplování, ale jeho rychlost, přinášející přírodní katastrofy a podporující hypotézu, že lidský podíl na tomto procesu je podstatný.

Do rakouské vlády přivedl efekt Grety Thunberg stranu zelených – poprvé v historii. Minimálně v Rakousku se tedy modrá barva politického spektra změnila v zelenou. Kvitujeme to s povděkem, protože zelení nezpochybňují demokracii a demokratické instituce a nehodlají zavádět policejní stát. Aspoň zatím. U moci ještě nikdy nebyli, musí svou schopnost vládnout dokázat. Zelení jsou mladí a proto radikální, mají tmavě zelené křídlo levicových radikálů, kteří hledají snadná řešení. Jako kdysi tmavočervené křídlo sociálních demokratů, než se odštěpilo a vytvořilo komunistickou stranu. Zdaleka ne všichni zelení mají dostatečné vzdělání, aby problém chápali a proto tíhnou k symbolům a k dogmatům. Což bylo vždycky v minulosti nebezpečné. Ovšem na druhé straně jakákoliv zmínka o ekologii je pro všechny, kteří se považují za pravičáky, projevem levicového extremismu. Jakmile se problém posune do ideologické pozice, je už racionálně neřešitelný. Místo rozumu totiž vládnou emoce.

               Greta strhla mládež – a nasměrovala ekologické hnutí špatným směrem. Proti autům, letadlům a lodím. Samozřejmě, z jejích fanoušků má málokdo řidičský průkaz, vozí se vlakem či na zadním sedadle rodičů, proto je toto poselství tak nadšeně přijato: ostatně tomu rozumí každý, netřeba připomínat, že ve městech zamořených popojíždějícími auty se dá sotva dýchat. Ale auta, letadla a lodě na celém světě jsou zodpovědné za necelých pět procent emisí (přesně, pokud se nemýlím, je to 4,8 procenta). Je to tedy okrajová záležitost. Mimochodem útok na diesly je ještě paradoxnější, tato vozidla produkují méně CO2 než benzínové motory – zato víc NO a jemného prachu, který sice škodí plicím, ne ale klimatu.

               Ještě směšnější je obviňovat z oteplování klimatu zemědělce. V Nizozemí chtějí dát chovatelům krav vyšší daně – ony ty krávy – to byste nevěřili – prdí a produkují metan. Bylo by je třeba vyhubit a ve stravování přejít globálně na vegánství. Zemědělci to mají těžké. Nejsou dost bohatí, aby měli dostatečně silnou politickou lobby, která by vysvětlila politikům, jaká je to blbost. Proto bylo předávání zlatých glóbů i Oskarů oproštěno od konzumace masa a propaguje se – naprosto nezdravá – vegánská strava. Prostě v Americe se tradičně blbne o něco víc.

               Nepoměrně větší množství CO2 chrlí do vzduchu průmysl – například tepelné elektrárny. Víme, jak vypadaly severní Čechy v době elektráren, vyrábějících proud spalováním hnědého uhlí. Polsko nebo například Izrael jsou ale na tepelné elektřině skoro stoprocentně závislé. Jistě, Izrael si atomovou elektrárnu opravdu nemůže dovolit – byl by to příliš lákavý cíl pro rakety Hamásu i Hizbolláhu, ale slunce jim tam svítí skoro celý rok a od moře vane vítr prakticky bez přestání (a to dokonce i když je zataženo). Atomová elektřina je ekologicky (co se týká produkce CO2) neškodná. Rakouská antiatomová hysterie je naprosto kontraproduktivní, ale odpor proti atomové energii se zde stal po lidovém hlasování o atomové elektrárně v Zettendorfu dogmatem, o němž se nesmí diskutovat. Rakušané v roce 1978 odhlasovali 50,47 procenta hlasů (při volební účasti 64,1 procent), že už postavená elektrárna nemá být spuštěna do provozu. Pak se nesměle kousali do rtů a ptali se sami sebe, zda neudělali hloupost (podobně jako Britové po hlasování o Brexitu v roce 2016). A pak pro ně přišlo v roce 1986 vysvobození – vybuchl Černobyl. Vzali to jako potvrzení, že se rozhodli správně a od toho okamžiku je tady každá podpora atomové energie zločinem. I když dovážejí – zejména v zimě – až 30 procent elektrické energie – mimo jiné z Česka a z Francie – která je z velké části atomová – ale na hranici se dá koupit certifikát, že jde o nezávadnou energii z obnovitelných zdrojů a je to. Samozřejmě je to falešná hra, ale co už naděláte? Co stále nechápu, je problém odstraňování atomového odpadu – hlavní argument odpůrců atomové energie, pokud stojí elektrárny v oblastech, kde nejsou ohrožovány zemětřesením jako japonská Fukušima. Proč není možné skladovat vyhořené palivové články v dávno opuštěných uranových dolech, jejichž štoly jsou kilometr pod zemským povrchem a kde je stejně radioaktivního záření víc než dost, mi zatím nikdo nevysvětlil. Na tyto otázky jsem vždy dostal jen vyhýbavou odpověď – kdyby to bylo tak snadné, tak by to všichni dělali. Pokud někdo z mých čtenářů zná odpověď na tuto otázku, budu vděčný, když mi ji sdělí.

               V Česku je pohled na problém obnovitelných zdrojů elektřiny a proudu atomového právě opačný. Zejména politická katastrofa okolo solárních baronů a jejich dotovaných slunečních elektráren, na které doplácí Česká republika ještě stále, vzbudil odůvodněnou nedůvěru k obnovitelným zdrojům elektřiny. A přiznejme si, jak větrné tak sluneční elektrárny vyrábějí elektrický proud velmi draze. Přesto je Francie ochotna financovat postavení největší sluneční elektrárny v Tunisu na Sahaře (slunce je tam víc než dost, člověk musí jen oprašovat z panelů písek) a vést proud kabelem po dně Středozemního moře do jižní Francie.

               O největším neštěstí pro klima se nikdo ani nezmíní  – o stavebním průmyslu. Ten se podílí na ekologické zátěži bezmála padesáti procenty. Už dávno se nestaví z obvyklých materiálů – z cihel nebo ze dřeva. Dnes si banky, firmy, burzy, staví paláce z betonu a ze skla. Nejen, že tyto budovy reflektují sluneční svit zpět do atmosféry, ale výroba betonu a skla se provádí pomocí nesmírně vysokých teplot (zejména cement), které samozřejmě zatěžují atmosféru obrovskými množstvími CO2. A takto vyrobeným betonem se pokrývají obrovské plochy, na nichž byly louky a lesy. Ani beton nepohlcuje sluneční paprsky, ale odráží je zpět. Proto je v létě ve městech nesnesitelné vedro. Na jihu už na to přišli, ve městech v Černé Hoře či Albánii jsou všude parky a stromořadí kolem cest – místní to nedělají z ekologických pohnutek, ale prostě by jinak v teplotách, které tam panují, nepřežili. Stromy mají dvojí účinek – pohlcují sluneční záření a nevracejí ho do atmosféry. Navíc spotřebovávají CO2 a přeměňují ho na kyslík. Nám je to zatím jedno – betonujeme a betonujeme.

               Obávám se, že všechna opatření (zdražení dieslu a následně benzínu) daň z CO2, zdražení letenek (už teď rozhodla rakouská vláda o zvláštní dani ve výši 12 euro na každý vnitroevropský let) atd. atd. postihnou zase jen obyčejné občany. Samozřejmě pro stát je to velmi dobře, protože vybere mnohem víc peněz na daních, ale pomůže to skutečně klimatu? A skuteční ropáci zůstanou ušetřeni.

               Proto, pokud chceme pro naši planetu opravdu něco udělat a nejen si na to hrát, pak sázejme stromy všude, kde se to dá – odstraňme nějak šíleného Bolsonara, který ničí poslední velké plíce planety v Amazonii. Přestaňme betonovat plochy, doporučuji zákaz nadzemních parkovišť, parkování patří do podzemních garáží pod zem. A každé nové náměstí by mělo mít povinně zelený lem či dokonce kombinaci se zelenými plochami. A nechme krávy prdět.

               Co kdyby někdo konečně sebral odvahu a řekl Číňanům, kteří produkují třetinu všech exhalací na této planetě, aby s tím přestali. Nebo o tom přesvědčil Trumpa, jehož USA jsou zodpovědné za čtvrtinu exhalací. Arogantním Číňanům se to nikdo ani neodváží říct, (aby se proboha zase jednou neurazili!) Trumpovi to občas někdo řekne a on na to prdí (ať už bez nebo s produkcí metanu). To je ostatně jediný rozdíl mezi diktátorem vzešlým z lůna totalitní komunistické strany a diktátorem demokraticky zvoleným.

               Co kdyby se například začalo zase stavět z tradičních materiálů? Cihly a dřevo zatíží životní prostředí nepoměrně méně, než beton a sklo. Dokáže to někdo ve stavební branži prosadit? Bude mít vůbec někdo vůli k takovému činu?

               Mohlo by to snížit zisky stavebním firmám, nebo prodražit stavbu těchto paláců finančních gigantů. Možná by jejich ředitelství ani nevypadala tak monumentálně. Sídla bank mají ohromit dnešního člověka stejně, jako ho měly v minulosti do kolen tlačit katedrály katolické církve. Peníze se staly totiž novým náboženstvím a jejich majitelé si s arogancí představitelů církve v patnáctém a šestnáctém století určitě nezadají.

               Možná by bylo třeba vysvětlit právě těmto miliardářům, kteří stále ještě tancují na horní palubě potápějící se lodi, že záchranné čluny nejsou a nebudou. A nedají se koupit.

4 Comments on Zelená planeta nebo zelené šílenství?

 1. Mohl byste, prosim Vas, jako lekar vice rozebrat Vas komentar “Proto bylo předávání zlatých glóbů i Oskarů oproštěno od konzumace masa a propaguje se – naprosto nezdravá – vegánská strava. Prostě v Americe se tradičně blbne o něco víc.?”Od r.1996 bydlim v Los Angeles. Vegankou nejsem, ale od zacatku roku jsem prestala jist maso, jim pouze ryby (mozna 1x za tyden) a citim se podstatne lepe. Zaznamenala jsem maly tukovy ubytek na brise a na hyzdich. Mam vice energie (ale take jim vice zeleniny a ovoce, proste snazim se jist “plant based” stravu). Ve veganskych podcastech nas bombarduji tim jak je maso nezdrave, jak se jeho tuk usazuje v cevach a pak vytvori jejich nepruchodnost (atherosklerosis) atp atp. Urcite to tu nemusim rozvadet, jste lekar. Jelikoz jsem doposud poslouchala a cetla jen veci od renomovanych veganskych lekaru (Michael Klaper, Caldwell Esselstyn,T. Colin Campbell, Neal Barnard a dalsi) a shledla filmy jako Forks over Knives, Cowspiracy, What the Health atp., znam jen jejich stranu. Jeste jsem ale neslysela argumenty lekare ktery by veganstvi oznacil jako naprosto nezdravou stravu. Kdyby se Vam chtelo a nasel byste si cas, nemohl byste, prosim Vas, neco o tom napsat? Proc si myslite ze je to nezdrave? Jak casto by se podle Vas melo maso konzumovat bez toho aby clovek tloustl a mel tim tukem zacpane cevy? Vaseho nazoru si moc cenim. Dekuji, Jana z LA.

  • Paní Jano! Abychom si rozuměli, nemám nic proti lidem nekonzumujícím maso, tedy vegetariánům, pokud se tedy stravují vyváženě a dbají na dostetečný přísun železa a jiných stopových prvků. Železo je sice i v rostliné stravě ale zhruba třikrát hůř se resorbuje. Jsou lidé, kteří maso nesnášejí – důvody můžou být různé od psychologických až opravdu po zdravotní. Já sám jsem pacinetům s glomerulonefritídami doporučil vegetariánskou stravu a jejich ledviny se zlepšily, případně vyléčily, protože příliš mnoho bílkoviny představuje pro ledviny skutečnou zátěž. Stejně se tak stal vegetriánem kkolega s Crohnovou nemocí a do té doby se mu daří lépe, kvašení rostlinné stravy je pro nemocné střevo výhodnější než zahnívání stravy masité. Já maso jím, i když zdaleka ne denně. Ovšem vegánství je spíše náboženství než dieta, je to dogmatické učení o tom, že jakákoliv živočišná bílkovina, tedy i mléko, mléčné výrobky či vejce, je škodlivá.
   Problémy nastávají následující: 1) nedostatek bílkovin ve stravě, to není zásadní problém pro dospělé lidi, ale je pro děti a jejich tělesný i duševní vývoj.
   2) Nedostatek takzvaných esenciálních aminokyselin které tělo nedokáže samo tvořit a je odkázáno na jejich přísun potravou, určité bílkoviny se pak nemohou tvořit a může to vyvolat neurologické a psychické změny. 3) Zatřetí pak se až s příchodem vegánství objevil syndrom nedostatku soli, čili natria, do té doby neznámý. Studie dokázaly, že strava bez soli je stejně nebezpečná jako konzumace soli v hodnotách 16 gramů na den a více.
   Konkrétně u nás pracoval na chirurgickém oddělení mladý lékař – stationsarzt. Byl přesvědčeý vegán, nutil k tomu i své děti. Tyto děti byly výrazně menší, než odpovídalo jejich věku – byly všechny pod 5 percentilami, což znamená nedostatečný vývoj. On sám skončil u nás na intenzivní jednotce s poruchami srdečního rytmu vyvolaných rozvratem metabolické rovnováhy.
   Navíc – to tazkvané vegánství je někdy jen PR. Jestliže rakouská extrémní horolezkyně Kaltenbrunner tvrdí, že je vegánka, musím se smát. Možná ano, ale zapomene vyjmenovat své proteninové nápoje, kterými si doplňuje energii a svalovou hmotu.
   Stvořitel vytvořil člověka jako všežravce a ten se tak i choval, dokud bylo potravy nedostatek. Různé extrémní diety včetně vegánství jsou produktem blahobytu a přebytku, lidé si můžou dovolit určité věci nejíst. A samozřejmě nezapomeňme na ekonomickou stránku věci – vznikli výrobci vegánských výrobků (včetně vegánských salámů a klobás) a samozřejmě na tom vydělávají spoustu peněz.
   Jsem pro vyváženou stravu s dostatečným přísunem bílkovin elektrolytů a stopových prvků – jako je třeba mediteránská dieta, maso rozhodně není nutné. Ale jakmile se z jídla stane dogma, je zle. Protože je to věc víry a ne rozumu.

   • Velice dekuji za Vas komentar. Jeste otazka k mlecnym vyrobkum. Dr. Klapper a dalsi zastanci bezmase stravy rikaji ze populace ktere po leta konzumovaly mleko a mlecne vyrobky maji ted ve stari osteoporozu v porovnani s temi, kteri mleko nepili. Poukazuji na generaci tzv. baby boomers (narozeni mezi 1944-1964). Argument je tento “Despite all the calcium that dairy contains, some believe that its high protein content can cause osteoporosis. The reason is that when protein is digested, it increases the acidity of the blood. The body then pulls calcium from the blood to neutralize the acid.” Tedy ze mleko odvapnuje kosti. Manzel ktery pil hojne mleko jako dite si ted ve svych 40.ti letech stezuje na obcasne bolesti kloubu v kolenech a v rameni (ale on zavodne plaval, tak s tim ramenem je to mozna kvuli tomu, taky hodne behal). Kdyz jsem u pediatra na prohlidce nasich deti vyrukovala s hlaskou ze mleko odvapnuje kosti, a proc nam to pediatricka doporucuje, pani doktorka se na me divala jako ze jsem se zblaznila (protoze podle ni mlecne vyrobky jsou pro deti zdrave).
    Vite, ja uz nevim cemu verit. Plant based lekari nam rikaji mleko a maso ne, tradicni lekari zase opak. Mate pravdu v tom ze soucasna veganska strava je big business a PR.
    Nase deti mleko piji (hlavne protoze jim rostlinne mleko nechutna), maso jedi (ja je do veganstvi nenutim).
    Odvapnuje podle Vas mleko kosti? Vytvari osteoporozu nebo artritidu?
    Moc dekuji!

    • Mléko je důležitým zdrojem vápníku, tedy základní složky kostní struktury. O žádných medicínských studiích, které by dokazovaly opak, nevím. Nedovedu si ani představit, jak by se taková studie mohla provést – určitě ne slepá a prospektivní. U retrospektivích studií se dá vždycky dokázat, to co zadavatel studie chce. Samozřejmě, že bílkovina zvyšuje aciditu organismu, protože dodává vodíkové ionty. Ale na to je tělo připravené, proto vytváří v ledvinách bikarbonát, aby vodíkové ionty zachytil a vyloučil močí. Je to přirozený proces, nevím, co by ne něm mělo být nezdravého. Tělo není připraveno na bázické prostředí, bází se namá jak zbavit. Já jsem mléko pil jako dítě, než mi to znemožnila laktózová intolerance. Nemám pocit, že by mi to způsobilo nějaké problémy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.