Píše se rok 1415. Celý křesťanský svět vzhlíží k městu Kostnice, kde se bude rozhodovat o budoucnosti katolické církve. Blížící se koncil ovšem nepřitahuje jen církevní a světské autority, nýbrž i množství prostitutek z celého kraje. Když se Daniela, vzdělaná a krásná italská kurtizána, dozví, že dostala nečekaně lukrativní zakázku zpříjemnit večer samotnému Zikmundovi, králi římskému a uherskému, který před několika dny dorazil na papežem Janem XXIII. svolaný všeobecný koncil, netuší ještě, že se má její osud dramaticky změnit. Náhodou vyslechne králův rozhovor s arcibiskupem z Kaloczy a na druhý den ji odvlečou papežské stráže do paláce kostnického biskupa. Tady jí papež Jan, sama hlava křesťanstva, nabídne, aby pro něj vyzvídala královy úmysly. Daniela souhlasí a pak už je neodvratně zavlečena do největšího politického  zápasu na sklonku středověku, do boje o moc mezi papežem a císařem v němž naráží genialita císaře Zikmunda na bezohlednost papeže Jana XXIII. Jak může děvče v takovém boji obstát, zejména, když se seznámí s vězněným mistrem Janem Husem a pod vlivem jeho osobnosti a učení se rozhodne změnit svůj život? Román čtenáře seznámí kromě už vzpomenutých postav i s mladým Kašparem Šlikem, zakladatelem moci jednoho z největších českých šlechtických rodů, s kardinálem d´Ailym, největším ideologem té doby, s Oswaldem z Wolkensteina, největším básníkem začátku patnáctého století, Petrem z Mladoňovic, kronikářem Husova procesu a s řadou dalších postav a postaviček ústřední události konce středověku – koncilu v Kostnici v letech 1415 – 1418.

7 comments on “Mezi císařem a papežem”

 1. Jsem na strane 72 a preji si aby roman nikdy neskoncil!!! Moc se mi libi a obdivuji autora ktery jiste musel stravit mesice ci roky resersi historickych udalosti, filosofie a teologie. Moc dekuji za tak skvelou knihu!!!

  • Milá paní (nebo slečno?) Jano! Udělala jste mi velkou radost, už proto, že se jedná o román “Mezi císařem a papežem”. Podle mého soudu je to nejlepší kniha, co jsem kdy napsal, bohužel právě tato jediná z mých knih nenašla mnoho čtenářů. Proto je mám rád, ty čtenáře, kteří jsou ochotni nad knihou přemýšlet, které filosofie neodradí, ale vtáhne do textu. Například Richenza je miloučká a mají ji rádi všichni. Daniela, Zikkmund, Hus a d´Aily jdou mnohem víc do hloubky, není to zřejmě četba pro každého, ale o to víc se cítím být svázán s těmi, kdo to dokážou. Přeji, aby se vám kniha líbila až do konce, napište mi pak své dojmy, pokud budete mít chuť.
   Zdraví Polách

 2. Rozmýšľam, či si kúpiť túto knihu, už som o nej veľa počul i čítal.
  Prečo však už i v názve je používaný titul ” Cisár “, keď Žigmund sa stal cisárom až v roku 1433 a kostnický koncil prebiehal oveľa – oveľa skôr ?

  • V tom máte pravdu, Zikmund byl od roku 1414 korunovaným německým (římským) králem. Prakticky od této korunovace byl ale všeobecně titulován jako císař, korunovace v Říme byla v očích jeho poddaných (kteří se mu pochopitelně chtěli zalíbit) pouze formalitou. Mimochodem, tento rozpor vysvětluji v glosáři knihy už ve čtvrté poznámce v první kapitole. Kniha se dá koupit v elektronické podobě, v tištěné už na trhu není.

 3. Teprve nyni jsem se dostala na Vaše webové stránky, protože jsem si na internetu dohledávala některé historické reálie k Vašemu romanu Mefistův rukopis. Opět výborné a poučné čtení. Moc děkuji a už se těším na další.
  Ale v komentářích k románu Mezi papežem a císařem mě zaujala Vaše poznámka, že nepatří mezi Vaše nejčtenější díla. Ja musim rict, ze ho jsem ho četla jednim dechem a patří mezi mé vůbec nejoblíbenější knihy. Jinak mám od Vás vše, krome Vaší prvotiny, zkusim ji někde sehnat po antikvariátech. Tak ať zdravi slouží a jsem zvědavá , na kterou hisrorickou postavu či které období se nyní zaměříte.

  • Ono je to bohužel už jednou tak, že právě knihy, do kterých jsem dal celé své srdce a vědění a které považuji za své nejlepší, jsou ty bohužel méně čtené. To byl příklad knihy “Mezi císařem a papežem” a to je bohužel i případ mé poslední knihy “Mefistův rukopis.” V čem to vězí, na to jsem ještě nepřišel, probrali jsme s mým nakladatelem několik teorií komerčního neúspěchu, která je ta pravá, si netroufám odhadnout. Každopádně se budoucnost autora neodvíjí od kvality jeho knih ale od počtu prodaných výtisků. A samozřejmě komerční neúspěch brzdí i energii pro další psaní. Raději jsem si teď naordinoval tvůrčí pauzu, uvidíme na jak dlouho. Děkuji velice za Vaši podporu, to je motivace přinejmenším stejně silná, ne-li silnější, abych přece jen zkusil pokračovat dál.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.